BMW a Toyota, podpísali dlhodobú dohodu o spoločnom vývoji nového systému palivových buniek, športovej automobilovej architektúry a novej ľahkej technológie materiálu. Dohoda je záväzným rozšírením memoranda o porozumení podpísaných hlavami BMW a Toyota v júni 2012.
Tieto dve firmy tiež podpísali novú dohodu o spolupráci o výskume a vývoji nových lítium-vzduchových batérií, ktoré sa považujú za nástupcu súčasných lítium-iónových buniek. To rozširuje počiatočnú dohodu medzi BMW a Toyota, ktorá sa datuje do marca 2012.
Reklama – článok pokračuje nižšie
BMW aj Toyota State: „Sú presvedčení, že technológia palivových článkov je jedným z riešení potrebných na dosiahnutie nulových emisií.“ Na tento účel sa firmy dohodli spoločne vyvinúť nový zásobník palivových buniek, vodíkovú nádrž, motor a batériu s cieľom mať do roku 2020 automobily na trhu.
Dohoda je tiež významná vzhľadom na veľkosť BMW a Toyota, pretože rozhodnutia prijaté z hľadiska štandardizácie infraštruktúry palivových buniek by mohli diktovať, čo musí v budúcnosti použiť zvyšok automobilového priemyslu.
Zaujímavé pre výkonnostných fanúšikov automobilov bude novou štúdiou uskutočniteľnosti pri vývoji novej platformy pre športové automobily v strednej veľkosti. Štúdia bude dokončená do konca roku 2013, pričom model Toyota bude pravdepodobne automobilom, ktorý zasunie do rozsahu nad GT 86, pravdepodobne oživujúci názov Celica, s možným modelom Lexus.
Športová automobilová architektúra je opísaná ako „športové vozidlo strednej veľkosti“. Ak sa podpis novej architektúry prebehne, v čase príchodu novej tretej generácie BMW Z4 by sa v roku 2015 mohol vyvinúť automobil pre príchod novej tretej generácie BMW Z4.
Nový športový automobil môže obsahovať aj pokroky obidve firmy vo vývoji ľahkej technológie. Spoločnosť BMW už dosiahla pokrok s kompozitmi posilnenými uhlíkovými vláknami (CFRP) pre svoje vozidlá projektu I a firmy sa už dohodli, že by sa to mohlo použiť na novej športovej automobilovej platforme.
Druhá dohoda sa týka rozvoja batérií post-Lithia. Spoločnosti budú skúmať lítium-vzduchovú batériu, ktorú podľa firmy tvrdia, že „hustota energie výrazne presahuje hustotu súčasných lítium-iónových batérií“.
Odhaduje sa, že elektrický automobil poháňaný lítium-vzduchnou batériou s rovnakou veľkosťou ako súčasný lítium-ión, ktorý by sa mohol pochváliť o päťkrát väčší rozsah.